Czym są peptydy?

Peptydy to małe cząsteczki białek, które coraz częściej znajdują zastosowanie w przemyśle kosmetyczno-farmaceutycznym oraz są wykorzystywane do produkcji suplementów dla sportowców. Należą do bioaktywnych związków chemicznych oraz powstają w organizmie podczas skomplikowanego procesu syntezy protein. Organizm człowieka może je wyprodukować poprzez trawienie białek, zawartych w produktach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego (takich jak soja, mleko, pszenica, kukurydza) i z tych naśladujących te fizjologiczne (kolagen, keratyna, elastyna). Lecz te aktywne związki organiczne tworzą się nie tylko poprzez naturalne procesy zachodzące w organizmie, ale w sztucznie stworzonym środowisku laboratoryjnym.  Dzięki rozwoju technologii od niedawna można je uzyskać w sposób syntetyczny i właśnie w tej postaci są używane do produkcji produktów kosmetycznych oraz odżywek dla kulturystów.

Wiele osób z pewnością słyszało o peptydach, lecz tylko niewielka część z nich wie w jaki sposób powstają, czym się charakteryzują i jak oddziaływują na organizm człowieka. Te bioaktywne związki chemiczne powstają poprzez połączenie cząstek aminokwasów w łączeniu peptydowym. Główną funkcją przez nich pełnioną jest komunikacja pomiędzy poszczególnymi komórkami, gdzie dostarczają do nich biologiczne informacje, a co za tym idzie regulują ich prawidłowe funkcjonowanie. Jest wiele rodzajów peptydów, które różnią się między sobą typem oraz sekwencją ułożenia aminokwasów. Z tego względu w zależności od budowy bioaktywnego związku przekazują wiadomości o odmiennej treści do tkanek podskórnych. Im szybciej peptydy wchłaniają się w komórki, tym prędzej widać efekty w postaci poprawy kondycji skóry czy zwiększeniu się masy mięśniowej ciała. Dlatego ważne jest, aby organizm dobrze wchłaniał składniki odżywcze zawarte w produktach białkowych oraz skutecznie je przekształcał na peptydy. Natomiast jeśli, mimo prawidłowej diety złożonej z produktów białkowych, nadal mamy ich niedobór, warto sięgnąć po peptydy wytwarzane syntetycznie.

Rodzaje peptydów

Ze względu na pochodzenie bioaktywnych aminokwasów wyróżniamy ich dwa rodzaje: peptydy, które powstają w sposób naturalny oraz te wytwarzane syntetycznie w sztucznych warunkach.

  • Wśród naturalnych peptydów można wyróżnić hormony produkowane przez organizm. Są to między innymi insulina, której podstawową funkcją jest regulacja poziomu cukru we krwi, melanotropina czy neuroprzekaźniki odpowiedzialne za komunikację międzykomórkową. Obecność każdego z hormonów jest bardzo istotna dla zdrowia. Pełnią one w organizmie człowieka wiele istotnych funkcji, bez których nie byłoby jego prawidłowe funkcjonowanie. Wytwarzane są one przez biosyntezę białek, które są głównym budulcem organizmu. Pochodzą one przede wszystkim z produktów białkowych oraz z keratyny, elastyny oraz kolagenu. 
  • Peptydy syntetyczne powstają podczas syntezy protein w laboratoryjnych warunkach i są stosowane w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym. Mogą one zastępować składniki, których brakuje w naszym organizmie lub zwiększać ich produkcję, a przez to przyczyniając się do jego prawidłowej kondycji. Wysokie spektrum korzystnych zastosowań powoduje, że są dobrym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z problemami zdrowotnymi takimi jak wypadanie włosów, nieprzyjemny wygląd cery czy nieprawidłowa gospodarka wodna skóry. Jest wiele rodzajów peptydów o różnych właściwościach, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Można do nich zaliczyć polipeptydy. Ich zadaniem jest wzmacnianie struktury płaszcza hydrolipidowego, który chroni skórę przed zewnętrznymi czynnikami, takimi jak przesuszenie z powodu suchego powietrza oraz nadmiernym oddziaływaniem promieni UV.
  • Natomiast lipopeptydy, potrafiące przenikać w nawet głębokie warstwy podskórne odpowiedzialne są za odnowę struktury kolagenu i elastyny. Wśród najbardziej skutecznych związków organicznych do walki z starzeniem się skóry należą peptydy biomimetyczne, które oddziaływują  na mięśnie mimiczne twarzy i je rozluźniają. Z powodu mniejszej szkodliwości niż botoks są one doskonałą alternatywą dla osób, zmagających się ze zmarszczkami. Zważywszy na fakt, że toksyna botulinowa może wywołać niebezpieczeństwo dla stosującego, takie jak pojawienie się nieprzyjemnych skutków, a nawet śmierć peptydy są bardzo dobrym zamiennikiem. Mają podobne działanie jak niesławny botoks lecz są dużo bardziej bezpieczniejsze.

Warto wspomnieć, że aktywne białka nie są substancjami o silnym działaniu i zazwyczaj nie powodują nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak podrażnienia czy zaczerwienienia, dlatego też mogą być używane bezpiecznie w różnych celach. Z uwagi na swoje korzystne właściwości na skórę, takie jak redukcja zmarszczek, nawilżanie czy regeneracja są częstym składnikiem kremów i balsamów. Używane są także do szamponów i odżywek do włosów ze względu na to, że aktywują cebulki włosów i stymulują ich do wzrostu, zapobiegając przed ich wypadaniem i zwiększając ich porost.