Peptydy w kosmetyce – jak działają na skórę?

Z wiekiem nasza skóra zmienia się na skutek niepożądanych czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych. Zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego oraz kolagenu, co powoduje że traci dotychczasową elastyczność i jędrność, a na twarzy pojawiają się niepożądane zmarszczki. Jednym ze skutecznych sposobów przeciwdziałaniu efektom starzenia się skóry stały się peptydy.

Peptydy – czym dokładnie są?

To bioaktywne aminokwasy, które coraz częściej są wykorzystywane w kosmetyce, dzięki swoim pozytywnym właściwościom na skórę. Bardzo często są reklamowane jako środek na wieczną młodość. Przez wielu porównywane do botoksu, ze względu na podobne działanie odmładzające cerę. Peptydy mogą powstawać na dwa sposoby. W formie naturalnej, pojawiają się w naszym organizmie podczas biosyntezy białek, które znajdują się w produktach żywieniowych takich jak soja, pszenica, kukurydza, ryż. Można zaliczyć do nich kolagen, elastynę oraz keratynę. Jednak od niedawna jest możliwość uzyskania ich również w sposób syntetyczny. Właśnie w tej drugiej formie wykorzystywane są do produktów kosmetycznych, najczęściej w postaci serum lub kremów. Mają skuteczniejsze działanie niż składniki występujące w zwykłych kremach, balsamach czy maściach. Stosowanie tych kosmetyków jest wskazane dla osób, które zmagają się z efektami starzenia się skóry oraz chcą zadbać o jej prawidłowy wygląd.

Peptydy to aktywne związki organiczne, powstające poprzez łączenie cząstek aminokwasów. Są one zbudowane od kilku do kilkudziesięciu reszt kwasowych. Wchłaniają się głęboko w skórę, wpływając pozytywnie na jej kondycję i wygląd oraz dostarczając brakujących składników. W zależności od rodzaju i sekwencji ułożenia aminokwasów niosą za sobą określone właściwości dla komórek skóry. Im szybciej dochodzą do warstw podskórnych, tym prędzej zachodzą zmiany w stanie i wyglądzie cery. Jest wiele rodzajów peptydów, które różnią się między sobą dobroczynnymi korzyściami. Jednymi z nich są polipeptydy, które wzmacniają płaszcz hydrolipidowy, a przez to chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi, skutecznie ją nawilżając. Natomiast lipopeptydy przenikają nawet w głębokie warstwy, a przez to stymulują prawidłową ilość składników takich jak kolagen i elastyna niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania. Można także wymienić peptydy GABA, czyli kwas gamma-aminobutrydowy, które rozluźniają mięśnie twarzy, przez co wygładzają zmarszczki. 

Peptydy w kosmetykach

Kosmetyki, które mają w swoim składzie bioaktywne aminokwasy nazywane są kosmeceutykami. Mają one właściwości zarówno kosmetyczne, jak i farmakologiczne. Peptydy występują przede wszystkim w kremach przeciwzmarszczkowych, regenerujących i nawilżających.

  • Ważną zaletą tych związków organicznych są ich małe rozmiary. Z tego powodu łatwo przedostają się nawet do głębszych warstw skóry, pozytywnie wpływając na jej kondycję oraz nawilżenie.
  • Peptydy syntetyczne mogą uzupełnić braki w strukturze kolagenu oraz elastyny,  jeśli organizm nie jest w stanie wyprodukować ich poprzez biosyntezę białek.
  • Cechują się dużą tolerancją oraz mają zdolność do szybkiego wchłaniania się w skórę, przez co szybko można zobaczyć pozytywne efekty.
  • Nie powodują one nieprzyjemnych skutków ubocznych takich jak uczulenia czy podrażnienia oraz mają wiele zastosowań. Mogą one być bardzo dobrym zamiennikiem składników, których jest niedobór w strukturze skóry lub też spowodować ich zwiększoną produkcję.
  • Chwalone przez kosmetologów przede wszystkim ze względu na swoje właściwości odmładzające. Stosowanie ich jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy zmagają się ze zmarszczkami. Używanie kosmetyków posiadających peptydy minimalizuje skutki starzenia się skóry poprzez znaczną redukcję zmarszczek. Oddziałują one na mięśnie mimicznie na twarzy, rozluźniając je.
  • Skutecznie ujędrniają i nawilżają cerę, powodując że nabiera ona świeżego i młodzieńczego wyglądu. Wzmacniają również jej zdolności regeneracyjne, przyśpieszają proces gojenia się ran oraz poprawiają wygląd twarzy z defektami.
  • Wygładzają cerę zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Jedną z ważnych funkcji bioaktywnych aminokwasów jest także stymulacja prawidłowej gospodarki wodnej w naszym organizmie.
  • Niwelują negatywne skutki promieniowania słonecznego poprzez wytworzenie naturalnej otoczki czyli płaszcza hydrolipidowego. 

Te bioaktywne związki można stosować nawet przed trzydziestym rokiem życia. Polecane są dla osób, które czują, że ich skóra traci jędrność i elastyczność oraz chcą zapobiec efektom przedwczesnego starzenia się. W zależności od rodzaju peptydów, które mają różne właściwości, są one wskazane zarówno dla osób starszych, jak i młodszych. W celu wzmocnienia bariery ochronnej skóry najlepiej będą działać polipeptydy. Dlatego też mogą być używane nawet przez kobiety w młodym wieku, aby zapobiec wytwarzaniu się zmarszczek. Natomiast lipopeptydy oraz peptydy GABA są dobre dla skóry dojrzałej i są polecane dla osób po 50 roku życia.